V Táboře mizí starý teplárenský komín, symbol éry spalování dehtu, mazutu a uhlí
Během necelých dvou let byly odstraněny z areálu bývalé Teplárny Tábor staré nádrže na mazut, objekty palivového a popílkového hospodářství, chladící věže a kotel na spalování dehtu. V nejbližších týdnech bude postupně rozebrán také teplárenský komín a bude dokončena likvidace kotlů na hnědé uhlí, topný olej nebo hnědouhelný dehet.
„Jde o další milník při budování moderní energetické infrastruktury na Táborsku. Během příštích týdnů odstraníme starý komín i kotle, které jsou posledními symboly zastaralé energetiky 20. století v souměstí Tábor – Sezimovo Ústí – Planá nad Lužnicí,“ uvedl Ivo Nejdl, jednatel společnosti C-energy.
Likvidace ekologické zátěže je součástí rozsáhlého projektu modernizace celého energetického zdroje v Táboře. Po připojení vysokokapacitního plynovodu zde byla letos zprovozněna vedle elektrokotle také kogenerační jednotka o výkonu převyšujícím 11 MW, která slouží pro vysoce účinnou kombinovanou výrobu tepla a elektrické energie.
Budoucnost areálu Teplárny Tábor: nízkoemisní teplo, elektřina a obnovitelné zdroje
„Na místě teplárny budujeme moderní energetický zdroj, který ve špičkách spotřeby během velmi chladných dní pomůže posílit výkon v táborském systému centrálního zásobování teplem. Zároveň je ale zdroj základem nové lokální distribuční soustavy, která dodá nízkoemisní energii firemním klientům a pomůže jim tak naplňovat jejich dekarbonizační cíle,“ nastínil Ivo Nejdl budoucí využití energetického zdroje.
Prvním zákazníkem C-energy v této nové soustavě se stala společnost COMETT PLUS, která provozuje autobusovou dopravu na Táborsku. Ještě letos začne energií od C-energy nabíjet své elektrobusy, které jsou významným prvkem vznikající bezemisní hromadné dopravy v Táboře.
Součástí nové lokální distribuční soustavy elektřiny se stane po dokončení v 1. čtvrtletí roku 2025 také třetí bateriové úložiště C-energy. Nabídne výkon 8 megawatt a kapacitu 8 megawatthodin.
„Pokud existují možnosti využití čisté elektřiny vyrobené v daném místě v lokální distribuční soustavě, například pro zajištění bezemisní autobusové dopravy ve městě, dává obrovský smysl pokračovat v úsilí výstavby nových obnovitelných zdrojů energie, jako jsou fotovoltaické elektrárny. I proto intenzivně pokračujeme na rozvoji fotovoltaických zdrojů v rámci svých objektů a ploch v areálu v Plané nad Lužnicí. A pokračujeme zároveň v hledání dalších vhodných míst napříč táborskou aglomerací,“ uzavírá Ivo Nejdl.