Energie z odpadu

Získejme maximum energie zpět

Každý z nás vynakládá velké množství energie a úsilí do mnoha různých výrobků. Tato energie setrvává ve výrobcích po celou dobu jejich životního cyklu. Tedy i v okamžiku, kdy je prohlásíme odpadem a nenajdeme pro ně jiné uplatnění – nemůžeme je jinak použít ani recyklovat.

Ve skupině C-energy věříme, že optimálním řešením je získat maximum energie z jinak dále nevyužitelných výrobků zpět. A dále ji smysluplně využít. S ohledem na pokročilé technologie není nutné platit za uložení výrobků, které nelze dále recyklovat, na skládku.

Využití energie z odpadů v Plané nad Lužnicí

Skupina C-energy vybudovala v Plané nad Lužnicí moderní energetický zdroj a získala pověst inovátora v energetice a teplárenství. 

Díky investicím přesahujícím 3 miliardy korun zde byly od roku 2012 sníženy škodlivé emise o více než 90 procent. Moderní technologie umožnily v srpnu 2022 zcela opustit spalování uhlí a nahradit jej ekologičtějším využitím dřevní biomasy – štěpky z odpadů lesní těžby a průmyslového zpracování dřeva v okolí.

Rozšíření současného zařízení v Plané nad Lužnicí o nový fluidní kotel, který umožní energetické využití odpadů, je pečlivě připravováno již řadu let. Detailně tento záměr diskutujeme nejen s odborníky, ale i zástupci měst a obcí v okolí. Záměr je navržen zcela v souladu s požadavky tzv. cirkulárního hospodářství: počítá tedy pouze s využitím odpadů, které nelze opětovně využít nebo recyklovat.

Energetické využití těchto dále nevyužitelných odpadů představuje pro města a obce efektivní způsob, jak se vypořádat s koncem možnosti jejich skládkování po roce 2029. Občanům zajistí udržitelný poplatek za nakládání s komunálním odpadem a příznivou cenu tepla dodávaného v rámci centrálního zásobování teplem v souměstí Tábor – Sezimovo Ústí – Planá nad Lužnicí.

V Plané nad Lužnicí můžeme získat energii z až 40 kilotun směsného komunálního a 40 kilotun dřevního odpadu (včetně velkoobjemového odpadu ze sběrných dvorů). To vše bez zásadního zvýšení dopravního zatížení, protože využijeme stávající logistiku ve svozových lokalitách skládek Želeč (6 km), Hrádek (33 km) a Votice (37 km).

Pro minimalizaci dopravní zátěže již C-energy vybudovala nový přivaděč od dálnice D3. Významně tak snížíme dopravní zatížení obce Planá nad Lužnicí i uhlíkovou stopu nakládání s odpady. Využijeme energetický obsah dále nevyužitelného odpadu tam, kde vzniká. Bez zbytečné dopravy a překladišť.

 

Klíčové prvky při získávání energie z odpadů v Plané nad Lužnicí

MECHANICKÁ ÚPRAVA ODPADU: Mechanická úprava odpadu zahrnuje zejména drcení směsných komunálních odpadů a výmětů ze žlutých popelnic. Úprava odpadu umožní využít při spalovacím procesu vysoce účinnou technologii fluidního spalování. Během úpravy odpadu dochází zároveň k separaci kovů, které lze dále recyklovat, ale i vyřazení složek, které ve spalovacím procesu nechceme.

FLUIDNÍ SPALOVÁNÍ: Fluidní kotel je významně flexibilnější než starší roštové kotle, které jsou použité v běžných zařízeních pro energetické využití odpadu v České republice. Fluidní kotel umožní efektivně vyrábět energie z odpadu při kapacitě od 32 do 80 kilotun ročně.

VYSOKÁ ÚROVEŇ AUTOMATIZACE A BEZPEČNOSTI PROVOZU: Vysokým stupněm automatizace provozu je omezeno riziko lidského pochybení. V souladu s nejpřísnějšími standardy je tak zajištěna ochrana obyvatel i v případě havarijních stavů. Řízení provozu zajišťuje centrální řídicí systém, který shromažďuje a archivuje veškeré informace o chodu technologie. Umožnuje také okamžitý export dat pro orgány státní správy, místní samosprávy či širokou veřejnost.

SPOLEHLIVÁ, MODERNÍ TECHNOLOGIE ČIŠTĚNÍ SPALIN: Systém čištění spalin je navržen jako vícestupňový. Zajistí spolehlivé splnění všech emisních limitů daných evropskou legislativou.

VYUŽITÍ ENERGETICKÉHO OBSAHU ODPADŮ: Spaliny vzniklé spalováním odpadů jsou nositelem značného množství tepelné energie. Ta je zužitkována s vysokou účinností pro výrobu páry v parním kotli s fluidní technologií. Pára je následně použita pro výrobu elektrické energie a také k dodávkám tepla v rámci sítě centrálního zásobování teplem v Táboře, Sezimově Ústí a Plané nad Lužnicí.

 

Nejčastější otázky k získávání energie z odpadu

Jak nejlépe nakládat s odpady: skládkovat, třídit nebo energeticky využít?

Nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne. Ovšem představovat si, že budeme schopní žít podle dnešních zvyklostí bez vzniku odpadů, je utopií. Co tedy s odpady, které tak jako tak vzniknou?

Ideální variantou je vždy odpad recyklovat a znovu využít. I třídění a recyklování však má své limity, některý odpad již není možné znovu smysluplně využít. Obcím, které jsou za odpady vzniklé na svém území zodpovědné, se pak nabízejí v zásadě dvě varianty:

  1. odpad uložit na skládku (po roce 2030 buď nebude vůbec možné, nebo bude velmi drahé);
  2. odpad energeticky využít – stojí to méně peněz a z výrobku se získává zpět alespoň část energie, která byla vložena do jeho výroby.

 

Proč je nutné řešit budoucnost nakládání s odpady již nyní? Ukládání odpadů na skládku přeci funguje dobře.

Skládkování je dlouho používanou, nikoli však optimální cestou, jak s odpady naložit. I proto se o postupném konci skládkování mluví již dlouho. Přestože byl v roce 2019 vládou posunut původní termín zákazu skládkování komunálního odpadu z roku 2024 na rok 2030, zůstává velmi málo času na vyřešení této palčivé otázky a přípravy nových postupů, jak s odpady nakládat.

Důležitým cílem platné legislativy je plnění povinných evropských cílů, podle kterých by již v roce 2025 měla ČR recyklovat veškerý svůj komunální odpad z 55 % (podle údajů Ministerstva životního prostředí to je dnes 39 % vyprodukovaného komunálního odpadu). V roce 2030 bude muset být v ČR recyklováno 60 % komunálního odpadu a v roce 2035 už 65 % komunálního odpadu.

Klíčovým opatřením ke zvýšení recyklace komunálního odpadu, jejíž cíl stanovila nová evropská legislativa na 65 % v roce 2035, je postupný růst poplatku za ukládání směsného komunálního odpadu na skládky ze současných 500 Kč až na 1850 Kč za tunu v roce 2030 a zákaz skládkování využitelných odpadů od roku 2030.

Podmínky budoucího nakládání s odpady jsou dané: obce nebo jejich občany čekají zvýšené náklady na nakládání s odpadem, nelze spoléhat na jakékoli další posuny termínů. Pokud chtějí obce být připraveny, musí začít jednat – a pokud se nepřipraví, mohou občané v budoucnu platit za „popelnici“ násobně více než dnes.

 

Proč bychom měli měnit odpad na energii právě v našem regionu? Co když ZEVO nechceme?

Je důležité zdůraznit, že v Plané nad Lužnicí nestavíme nové ZEVO, abychom využívali energii z odpadu. Chceme zahrnout smysluplně a environmentálně šetrně komunální odpady do našeho energetického mixu. Nový fluidní kotel umístíme do současného zařízení a doplní současné technologie.

Umístění v lokalitě Plané nad Lužnicí je klíčové z hlediska ochrany životního prostředí. Věříme, že odpad by měl být zpracován co nejblíže místu svého vzniku. Omezíme tak na minimum další dopady na životní prostředí spojené s jeho sběrem, transportem či skladováním. A zároveň dokážeme vzniklou energii ve formě tepla smysluplně využít pro vytápění v táborské aglomeraci.

 

Jak spolupracuje C-energy s obcemi v okolí při řešení konce skládkování odpadů po roce 2030?

Jako občané si musíme na rovinu přiznat, že nejhorší je situace, kdy nebudou města a obce na konec skládkování odpadů dostatečně připraveny. Důsledkem může být rapidní zdražení poplatků za svoz komunálního odpadu a odčerpání zdrojů z obecních rozpočtů na nakládání s odpady, místo aby byly investovány například do školství a infrastruktury.

Skupina C-energy jedná s obcemi o pomoci se smysluplným využitím dále nerecyklovatelného a komunálního odpadu. Instalace nového fluidního kotle, který dokáže spalovat směsný komunální odpad s odpadním dřevem, je řešením, které dává ekonomický smysl a plní nejpřísnější ekologické normy. Nevytváříme zařízení, abychom získali více energie – naopak snažíme se zapojit odpad do současného energetického mixu a nastavit zdroj flexibilně, aby fungoval i v případě, že bude v budoucnu odpadu méně.

Vnímáme svou odpovědnost k regionu. Pokud má být využit odpad z naší aglomerace pro zpětné získání energie, musí to být v Plané nad Lužnicí, a jsme připraveni investovat finanční zdroje tak, aby zde byly ty nejmodernější technologie (což jsme mimochodem už prokázali v posledních letech kompletní modernizací energetického zdroje v Plané nad Lužnicí).

 

Jaké jsou dopady podobného zařízení na životní prostředí?

V Plané nad Lužnicí chceme vybudovat zařízení postavené na nejmodernějších technologiích. Občané se tak nemusí nárůstu zatížení životního prostředí spojeného se zapojením odpadů do energetického mixu v aglomeraci.

Ekologie je pro nás důležitá – od roku 2012 jsme snížili v Plané nad Lužnicí produkci škodlivin o více než 90 %. Je pravdou, že dnes díky pokroku v recyklaci odpadů nikdo přesně neví, kolik odpadu bude k dispozici za 10 či 20 let. Proto jsme v Plané zvolili vysoce flexibilní řešení. V okruhu 50 km od Plané nad Lužnicí se dnes vyprodukuje více než 80 tisíc tun směsného komunálního odpadu. Naše zařízení budeme schopni efektivně provozovat při spotřebě odpadu 16, ale i 40 tisíc tun ročně.

Spalování odpadu dnes díky pokročilým systémům čištění spalin generuje méně škodlivin, než spalování uhlí. S tím souvisí přísnější emisní limity, kontinuální monitoring a vyhodnocování plnění těchto limitů.